U W A G A
Kłodzko, dnia 18.10.2010r.
O G Ł O S Z E N I E
Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku zawiadamia, że z dniem 20.10.2010r. wstrzymuje wydawanie wniosków na prace interwencyjne.
ZASADY ORGANIZACJI PRAC INTERWENCYJNYCH
przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz.U. Nr 69 poz. 415 z 2008 r. z późn. zm,), Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07 stycznia 2009r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. Nr 5 poz. 25), Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (Dz.Urz. UE L 214 z 09.08.2008r.)
Prace interwencyjne polegają na zatrudnieniu bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy.
W ramach prac interwencyjnych zatrudnione mogą być jedynie osoby bezrobotne, o których mowa w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj.:
Ø bezrobotni do 25. roku życia;
Ø bezrobotni długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego albo kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka;
Ø bezrobotni powyżej 50. roku życia;
Ø bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego;
Ø bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia;
Ø bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia;
Ø bezrobotni niepełnosprawnymi,
będące ponadto pracownikami znajdującymi się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji, o których mowa w art. 2 pkt 18 i 19rozporządzenia Komisji (WE) Nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodnie ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu, zgodnie z którym „pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji" to każda osoba, która:
Ø jest bez stałego zatrudnienia za wynagrodzeniem w okresie ostatnich sześciu miesięcy lub
Ø nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego (ISCED 3) lub
Ø jest w wieku ponad 50 lat lub
Ø jest osobą dorosłą mieszkającą samotnie, mającą na utrzymaniu co najmniej jedną osobę lub
Ø pracuje w sektorze lub zawodzie w państwie członkowskim, w którym dysproporcja kobiet i mężczyzn jest co najmniej 25 % większa niż średnia dysproporcja we wszystkich sektorach gospodarki w tym państwie członkowskim i należy do tej grupy stanowiącej mniejszość lub
Ø jest członkiem mniejszości etnicznej w państwie członkowskim, który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.
"Pracownik znajdujący się w bardzo niekorzystnej sytuacji" oznacza każdą osobę, która jest bezrobotna przez co najmniej 24 miesiące.
Wniosek
Pracodawca składa kompletny wniosek o organizację prac interwencyjnych do powiatowego urzędu pracy.
Pomoc w formie prac interwencyjnych jest udzielana, jeżeli utworzone stanowisko powoduje wzrost netto ogólnej liczby pracowników u danego pracodawcy i liczby pracowników w szczególnie niekorzystnej i bardzo niekorzystnej sytuacji – w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy. W przypadku braku wzrostu netto liczby pracowników w danym przedsiębiorstwie, powodem zwolnienia zapełnionego w ten sposób etatu lub etatów ma być dobrowolne rozwiązanie stosunku pracy, niepełnosprawność, przejście na emeryturę z powodu wieku emerytalnego, dobrowolne zmniejszenie wymiaru czasu pracy lub zgodne z prawem zwolnienie za naruszenie obowiązków pracowniczych, A NIE REDUKCJA ETATU.
Rozpatrzenie danego wniosku odbywa się w terminie do 30 dni od daty jego złożenia.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku konieczne będzie:
Ø podpisanie umowy o organizację prac interwencyjnych, w której zostaną określone warunki zatrudnienia bezrobotnych,
Ø skierowanie przez Urząd Pracy bezrobotnych do wykonywania prac interwencyjnych.
Warunki pracy pracownika interwencyjnego:
Ø Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę o pracę na czas określony (w przypadku pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji- na co najmniej 12 miesięcy, a w przypadku pracowników znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji- na co najmniej 24 miesiące), w pełnym wymiarze czasu pracy, za co najmniej minimalne wynagrodzenie;
Ø Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych
Ø Pracownik interwencyjny podlega tym samym zasadom, jakie obowiązują pracowników stałych;
Ø Warunki pracy normuje Kodeks Pracy;
Ø Uprawniony pracownik PUP, może w terminie wyznaczonym przez urząd, skontrolować warunki pracy osoby skierowanej do prac interwencyjnych oraz przestrzeganie postanowień zawartej umowy.
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca będący przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej zobowiązuje się do utrzymania stanowisk(a) pracy przez minimalny okres 12 miesięcy lub 24 miesięcy.
Kłodzko, dnia 04.06.2009r.