ZASADY ZWROTU KOSZTÓW PRZEJAZDU
przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku
1. Starosta może dokonywać z Funduszu Pracy przez okres do 12 miesięcy zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania i powrotu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej , lub przez okres odbywania u pracodawcy stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
a) na podstawie skierowania powiatowego urzędu pracy podjęła zatrudnienie lub
inną pracę zarobkową, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż lub została skierowana na
zajęcia z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy i
dojeżdża do tych miejsc;
b) uzyskuje wynagrodzenie lub inny przychód w wysokości nieprzekraczającej 200 %
minimalnego wynagrodzenia za pracę.
2. Starosta może zwrócić bezrobotnemu koszt przejazdu do pracodawcy i powrotu do miejsca zamieszkania w przypadku skierowania go do pracodawcy , który zgłosił ofertę pracy, jeżeli siedziba tego pracodawcy znajduje się poza miejscem zamieszkania bezrobotnego.
3. Starosta może zwrócić bezrobotnemu lub osobie , o której mowa w art.43 ustawy, koszt przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne i powrotu do miejsca zamieszkania , jeżeli na badania te został on skierowany przez powiatowy urząd pracy i dojeżdża do tych miejsc.
4. Starosta może wyrazić zgodę na sfinansowanie, w formie zwrotu, całości lub części poniesionychprzez skierowanego bezrobotnego, kosztów z tytułu przejazdu na szkolenie ( art. 41 ust.4b).
5. Starosta może zwrócić bezrobotnemu koszt przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych i powrotu do miejsca zamieszkania lub pobytu.
6. Starosta dokonuje zwrotu kosztów przejazdu wnioskodawcy po przedłożeniu i rozpatrzeniu faktycznie poniesionych kosztów w terminie do 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
7. Wnioski o zwrot kosztów przejazdu składane są do 5 dnia następnego miesiąca po poniesieniu kosztów, za miesiąc poprzedni pod rygorem odmowy uznania zwrotu kosztów.
8. Ustala się zwrot w wysokości do 100 % kosztów przejazdu, przez okres odbywania u pracodawcy stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego, szkolenia lub prac społecznie użytecznych lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy, zgodnie z listą obecności.
9. Ustala się zwrot kosztów w wysokości do 50 % kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania i powrotu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za dni przepracowane zgodnie z listą obecności bez względu na środek transportu.
10. Podstawą przyznania zwrotu jest wniosek wraz z rozliczeniem poniesionych wydatków oraz udokumentowanie wydatków : oryginałami biletów PKS lub PKP w obie strony – za każdy dzień lub fakturą lub imiennym rachunkiem wystawionym przez przewoźnika .
11. W przypadku rozliczania przejazdów w formie biletu miesięcznego jednostkowy koszt przejazdu ustalany jest na podstawie wartości biletu miesięcznego, dzielonego przez ustaloną liczbę dni roboczych w danym miesiącu i pomnożoną przez dni odbytego stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub szkolenia lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy zgodnie z listą obecności.
12. W przypadku dojazdu osób na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie lub odbywanie zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy:
-pojazdem własnym - należy przedstawić: kserokopię dowodu rejestracyjnego, kserokopię prawa jazdy;
-pojazdem użyczonym – należy przestawić kserokopię umowy użyczenia pojazdu, kserokopię dowodu rejestracyjnego, kserokopię prawa jazdy.
13. W przypadku dojazdu, o którym mowa w pkt.12 ustala się zwrot kosztów przejazdu na podstawie ceny biletu jednostkowego w wysokości do 75% kosztów.
14. Zwrot kosztów przejazdu może zostać przyznany na okres wynikający z umowy o zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy z zastrzeżeniem pkt 1a oraz b.
Podstawa prawna: art. 45. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( tj.Dz. U z 2008r. Nr. 69, poz. 415 ze zm.).
Załączniki:
wniosek o zwrot kosztów przejazdu.
Zasady wchodzą w życie z dniem 01.04.2009r.
Kłodzko, dnia 24.03.2009r.