Jednocześnie informujemy, że środki finansowe przeznoczone na organizację stażu w 2010 roku zostały w pełni rozdysponowane. W związku z powyższym urząd nie przyjmuje wniosków na w/w formę wsparcia. Zapraszamy do współpracy w 1 kwartale 2011 roku.
ZASADY ORGANIZACJI
STAŻU W MIEJSCU PRACY
Przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku
Zgodnie z art.53 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008, Nr 69, poz. 415 ze zm.), starosta może skierować do dobycia stażu przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy do pracodawcy lub osoby fizycznej, zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, ze zm.)
1. Stażem jest – nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
a)Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez Starostę z Pracodawcą , który wyraził zgodę na jego odbycie, według programu określonego w umowie.
b)Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna.
c)U organizatora stażu, który jest pracodawcą, staż mogą odbywać jednocześnie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u organizatora w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
d)U organizatora, który nie jest pracodawcą, staż może odbywać tylko jeden bezrobotny.
e)Bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego organizatora – pracodawca na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych.
f)Bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu w niedziele i święta, w porze nocnej lub systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takie rozkładu czasu pracy
g)Pracodawca składa wniosek o przyjęcie na staż wraz z załącznikami: Uwierzytelnioną kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności bądź Odpis Aktualny z Krajowego Rejestru Sądowego lub inne potwierdzające formę prawną prowadzonej działalności; wystawioną nie później niż w okresie 3 miesięcy od dnia składania wniosku oraz zgłoszenie wolnego miejsca pracy (druk wewnętrzny)
h)Pracodawca przedkłada program stażu tj. opis zadań jakie będą wykonywane w tym: nazwę zawodu zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności.
i)Pracodawca wyznacza pracownika (lub pracowników) sprawującego nadzór nad odbywaniem stażu celem należytego wykonania programu.
j)Opiekun bezrobotnego odbywającego staż może jednocześnie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi odbywającymi staż.
k)Okres odbywania stażu nie może przekroczyć 12 miesięcy, proponowany okres odbywania stażu i nie może być krótszy niż 3 miesiące.
l)Wnioski pracodawców rozpatrywane są w terminie do 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
2. Kryteria dotyczące organizacji stażu:
Dyrektor PUP w Kłodzku może odmówić organizacji stażu w przypadku:
- nie przedstawienia przez Pracodawcę programu stażu;
- braku zobowiązania Pracodawcy do zatrudnienia bezrobotnego po uzgodnionym terminie stażu;
- nie wyznaczenia pracownika nadzorującego, którego kwalifikacje gwarantują prawidłową realizację programu stażu;
- nie wywiązania się Pracodawcy z postanowień z umów wcześniej zawartych;
- gdy Pracodawca jest w trakcie realizacji innych umów o odbycie stażu.
3. Do odbycia stażu u Pracodawcy może zostać skierowana osoba bezrobotna:
- do 25 roku życia,
- do 27 roku życia od dnia określonego w dyplomie , świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończyła szkoły wyższej .
- długotrwale bezrobotna, albo kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
- powyżej 50 roku życia,
- bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
- samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
- bezrobotny, który po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjął zatrudnienia,
- niepełnosprawna.
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 ze zm.)
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych ( Dz.U. z 2009r. Nr 142, poz.1160 )
Kłodzko, dn. 28.01.2010r.
Jednocześnie informujemy, że środki finansowe przeznoczone na organizację stażu w 2010 roku zostały w pełni rozdysponowane. W związku z powyższym urząd nie przyjmuje wniosków na w/w formę wsparcia. Zapraszamy do współpracy w 1 kwartale 2011 roku.