Regulamin finansowania kosztów studiów podyplomowych
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
2. Rozporządzenie MPiPS z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy ( Dz. U. Nr 177, poz. 1193).
3. Ustawa z dnia 29 stycznia 2004r. prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.).
4. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.).
5. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.)
6. Kodeks cywilny.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
1. Starosta, na wniosek osoby uprawnionej, może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi tych studiów, jeżeli uzasadni ona potrzebę udzielenia tej formy pomocy.
2. Pomoc, o której mowa wyżej realizowana jest przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku, w ramach udzielonego przez Starostę upoważnienia i do wysokości przyznanych środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na jej finansowanie.
3. Finansowanie kosztów studiów podyplomowych możliwe jest w przypadku posiadania w dyspozycji Dyrektora limitowanych środków Funduszu Pracy oraz po spełnieniu przez osobę bezrobotną i inną osobę uprawnioną zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku, ubiegającą się o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych, wymogów ustawowych i formalnych.
§2
1. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku jako bezrobotna lub poszukująca pracy nie pozostająca w zatrudnieniu może korzystać z finansowania studiów podyplomowych na zasadach określonych dla osób bezrobotnych w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
2. Koszty studiów podyplomowych finansowane osobom niepełnosprawnym zarejestrowane jako:
· bezrobotne, finansowane są ze środków Funduszu Pracy;
· poszukujące pracy nie pozostające w zatrudnieniu, finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
§3
Finansowanie studiów podyplomowych przysługuje osobie zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku, jako:
a) bezrobotna;
b) poszukująca pracy, która:
· jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy;
· jest zatrudniona u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji;
· otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach;
· uczestniczy w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej;
· jest żołnierzem rezerwy;
· pobiera rentę szkoleniową;
· pobiera świadczenie szkoleniowe, o którym mowa w art. 70, ust.6;
· podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem.
c) pracownikom oraz osobom wykonującym inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą w wieku 45 lat i powyżej, zainteresowanych pomocą w rozwoju zawodowym, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku.
§4
1. Osoba uprawniona ubiegająca się o sfinansowanie studiów podyplomowych składa do Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku wniosek, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu wraz z wymaganymi dokumentami w terminie co najmniej 30 dni przed przewidywaną data rozpoczęcia studiów podyplomowych.
2. Do wniosku osoba uprawniona załącza zaświadczenie od organizatora studiów podyplomowych, który stanowi złącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
3. W przypadku, gdy wniosek jest nieczytelny, nie spełnia wymogów formalnych pozostaje bez rozpatrzenia, o czym wnioskodawca zostaje powiadomiony w formie pisemnej.
§5
Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku powiadamia osobę uprawnioną o sposobie rozpatrzenia wniosku w formie pisemnej w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku i niezbędnych do jego rozpatrzenia dokumentów.
§6
1. W przypadki gdy bezrobotny w trakcie odbywania studiów podyplomowych podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową oraz działalność gospodarczą, nie zawiesza się finansowania kosztów tych studiów do planowanego terminu ich ukończenia.
2. Bezrobotnemu w trakcie odbywania studiów podyplomowych, za okres uczestnictwa w tych studiach przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku. W przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalność gospodarczą, nie zawiesza się wypłaty stypendium do planowanego terminu ukończenia tych studiów.
3. Osobie wymienionej w §3, pkt b i c w okresie odbywania studiów podyplomowych stypendium nie przysługuje.
4. Uczestnik studiów podyplomowych podlega ubezpieczeniu od następstwa nieszczęśliwych wypadków, z zastrzeżeniem sytuacji, gdy uczestnik ten posiada już takie ubezpieczenie.
§7
Osoba zakwalifikowana na sfinansowanie studiów podyplomowych pisemnie potwierdza, że zapoznała się Regulamin finansowania kosztów studiów podyplomowych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku oraz informacją o prawach i obowiązkach związanych z uczestnictwem na zajęciach studiów podyplomowych oraz ich nieukończenia z własnej winy.
§8
1. Osoba, której sfinansowano koszty studiów podyplomowych ma obowiązek:
a) regularnie uczęszczać na wszystkie zajęcia obowiązujące w instytucji realizujących program studiów podyplomowych;
b) systematycznego realizowania programu nauczania;
c) zawiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku o niemożności udziału w zajęciach studiów podyplomowych z powodu czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny w terminie 2 dni od dnia wystawienia zaświadczenia lekarskiego /ZUS ZLA/ oraz dostarczenia tego zaświadczenia w terminie 7 dni od dnia jego wystawienia;
d) ukończenia studiów podyplomowych w terminie;
e) niezwłocznego przedstawienia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku dyplomu (świadectwa) o ukończonych studiach podyplomowych w terminie, nie później niż w ciągu 14 dni od daty ich ukończenia;
f) powiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku w ciągu 7 dni o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego wraz z przedłożeniem stosownego dokumentu.
g) zwrotu środków finansowych, wraz z odsetkami, w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, w przypadku nie podjęcia, nieukończenia lub przerwania studiów podyplomowych z własnej winy oraz złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń zawartych we wniosku lub naruszenia innych warunków umowy.
Rozdział II
Zasady finansowania
§9
1. Finansowanie studiów podyplomowych następuje po zawarciu umowy cywilnoprawnej pomiędzy Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku a osobą uprawnioną, która jest tworzona indywidualnie na potrzeby każdego wniosku.
2. Koszt studiów podyplomowych należnych organizatorowi studiów finansowany jest do wysokości 2 tys. zł.
3. Kwota, jaką Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku przeznaczy na sfinansowanie studiów podyplomowych, zostanie przelana na konto organizatora jednorazowo lub w ratach za kolejne semestry, po zawarciu umowy z osobą uprawnioną oraz po zatwierdzeniu terminu rozpoczęcia zajęć, niezwłocznie lecz nie później niż 14 dni od daty rozpoczęcia studiów, a w przypadku osób, które są w trakcie ich odbywania, nie później niż 14 dni od dnia przyznania środków finansowych.
4. Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku nie finansuje studiów podyplomowych w formie refundacji, a wyłącznie w formie bezpośredniej wpłaty na konto organizatora studiów podyplomowych.
5. W przypadku przerwania studiów podyplomowych z winy uczestnika, kwota wydatkowana na ich finansowanie, podlega zwrotowi wraz z odsetkami.
Rozdział III
Postanowienia szczegółowe
§10
1. Realizacja wniosku o sfinansowanie studiów podyplomowych następuje po ustaleniu potrzeby udzielenia tej formy pomocy przez specjalistę ds. rozwoju zawodowego, po ewentualnym zasięgnięciu opinii doradcy zawodowego lub pośrednika pracy.
2. W przypadku większej liczby wniosków, przekraczających limit środków na sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych, brane będzie pod uwagę:
· w uzasadnionych przypadkach – indywidualna opinia doradcy zawodowego lub pośrednika pracy;
· poziom i kierunek wykształcenia;
· doświadczenie zawodowe;
· okres rejestracji w urzędzie;
· kryteria określone w art. 49 ustawy;
· potwierdzenie zatrudnienia.
3. W przypadku większej liczby wniosków, przekraczających limit środków na sfinansowanie studiów podyplomowych pierwszeństwo realizacji mają wnioski osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku jako osoby bezrobotne.
§11
W przypadku osób zatrudnionych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku jako poszukujące pracy, osoba wnioskująca uzasadnienia celowość udzielenia tej formy pomocy w odniesieniu do swojej sytuacji zawodowej, wraz z dołączeniem do wniosku dokumentu potwierdzającym znajdowanie się w sytuacji określonej w §2, pkt b i c wraz ze zgodą pracodawcy na udział w studiach podyplomowych.
§12
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku przez cały okres trwania umowy o sfinansowanie studiów podyplomowych ma prawo do kontroli ich przebiegu.
§13
1. Decyzję dotyczącą akceptacji wniosków, w imieniu Starosty, podejmuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku.
2. Regulamin wchodzi w życie z dniem 29 grudnia 2010 r.
……………………………..
Dyrektor