POMOC PAŃSTWA W SPŁACIE NIEKTÓRYCH KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH
W dniu 05.08.2009r. weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2009r. o pomocy państwa w spłacie niektóych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz. U. z 2009r. Nr 115, poz. 964).
O POMOC PAŃSTWA W SPŁACIE KREDYTU MIESZKANIOWEGO UBIEGAĆ SIĘ MOŻE:
- osoba fizyczna, która po 1 lipca 2008r. utraciła pracę lub zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej wpisanej do ewidencji i nie zatrudniała pracowników oraz zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy z prawem do zasiłku i w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomoc posiada status osoby bezrobotnej.
Pomocą mogą zostać obięci także małżonkowie, posiadający wspólność majątkową, nawet jeżeli pracę utracił małżonek niebędący kredytobiorcą.
POMOC NIE MOŻE BYĆ PRZYZNANA, JEŻELI:
- utrata zatrudnienia nastąpiła w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika lub bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
- w dniu złożenia wniosku o pomoc wnioskodawca lub jego małżonek jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub posiada inne prawo do lokalu, a także jeśli jest najemcą innego lokalu mieszklanego lub domu jednorodzinnego.
ABY UZYSKAĆ POMOC W SPŁACIE KREDYTU MIESZKANIOWEGO NALEŻY:
1. zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy,
2. uzyskać z banku lub innej instytucji kredytującej oświadczenie zawierające informacje o udzielonym kredycie,
3. złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy o udzielenie pomoc w spłacie kredytu wraz z oświadczeniem banku lub innej instytucji kredytującej.
Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 31 grudnia 2010r.
Na pomoc może liczyć kredytobiorca posiadający tylko jedno mieszkanie albo dom jednorodzinny obciążony kredytem hipotecznym.
Kredytobiorca powinien mieszkać w mieszkaniu lub domu, na który został zaciągnięty kredyt objęty pomocą.
POMOC PAŃSTWA DOTYCZY SPŁATY KREDYTU MIESZKANIOWEGO ZABEZPIECZONEGO HIPOTEKĄ, UDZIELONEGO OSOBOM FIZYCZNYM NA:
- budowę domu jednorodzinnego,
- nabycie prawa własności domu jednorodzinnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- nabycie prawa odrębnej własności lokalu mieszklanego w spółdzileni mieszkaniowej,
- kredyt udzielony na spłatę kredytu mieszkaniowego.
Pomoc jest przyznawana na podstawie decyzji starosty, który określa m.in. wysokość pomocy oraz terminy jej przekazywania.
Pomoc jest przekazywana bezpośrednio instytucji kredytującej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie rat określonych w decyzji.
Maksymalna wysokość miesięcznej raty to 1.200 zł. i może być ona udzielona na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Miesięczna kwota pomocy nie będzie wyższa niż rata kredytu.
ZAPRZESTANIE PRZEKAZYWANIA RATY NASTĘPUJE W PRZYPADKU:
- utraty przez osobę uprawnioną statusu bezrobotnego,
- zbycia przedmiotu kredytowania,
- wypowiedzenia umowy kredytu mieszkaniowego,
- podjęcia czynności i egzekucyjnych z przedmiotu kredytowania,
- spłata kredytu.
Zwrot pomocy następuje po upływie 24 miesięcy od przekazania instytucji kredytującej ostatniej raty pomocy i jest dokonywany przez 8 kolejnych lat w równych, nieoprocentowanych, miesięcznych ratach, na rachunek bankowy Funduszu Pracy Powiatowego Urzędu Pracy.
W przypadku zbycia przez kredytobiorcę przedmiotu kredytowania objętego pomocą jest on zobowiązany do zwrotu pomocy w terminie 30 dni.