REGULAMIN
w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku w imieniu Starosty może ze środków Funduszu Pracy przyznać bezrobotnemu na jego wniosek jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności.
2. Przyznane bezrobotnemu środku z Funduszu Pracy stanowią pomoc de mini mis, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de mini mis (Dz. U. UE L 379 z 28 grudnia 2006r. str. 5), albo pomoc de mini mis w rolnictwie, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de mini mis dla sektora rybołówstwa i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25 lipca 2007r., str. 6), w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarcza w zakresie przetwórstwa lub wprowadzenia do obrotu produktów rybołówstwa, i są przyznawane zgodnie z przepisami tych rozporządzeń, z wyłączeniem środków przyznawanych w zakresie krajowego transportu osób taksówkami.
3. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku ocenia i zatwierdza złożone wnioski po zapoznaniu się z oceną i opinią właściwych pracowników.
4. Wniosek, który jest podstawą do oceny i podjęcia decyzji musi być złożony na właściwym formularzu, wypełniony w sposób czytelny.
5. Wnioski niekompletne i zawierające błędy formalne nie podlegają ocenie merytorycznej.
6. Nie przewiduje się procedury odwoławczej.
7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku może:
a) Wyznaczyć inny termin rozpatrzenia wniosku,
b) Zaakceptować wniosek w innej kwocie niż wnioskowana,
c) Odroczyć wydanie opinii do czasu uzyskania dodatkowych informacji,
d) Przeprowadzić kontrolę miejsca prowadzenia zamierzonej działalności gospodarczej.
8. O uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy powiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Rozdział II
Zasady przyznawania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności.
§ 2
1. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku przeznacza środki Funduszu Pracy na podjęcie indywidualnej działalności gospodarczej w tym kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności wyłącznie osobom bezrobotnym, które:
a) posiadają status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w tut. Urzędzie,
b) dysponują lokalem użytkowym* spełniającym warunki do prowadzenia działalności gospodarczej określonej we wniosku (z wyjątkiem działalności w zakresie budownictwa, drogownictwa i gospodarki leśnej).
c) nie dysponujące lokalem użytkowym, istnieje możliwość uruchomienia działalności gospodarczej we wskazanym lokalu mieszkalnym po akceptacji Urzędu (dotyczy tylko osób niepełnosprawnych).
2. Środki mogą być udzielane na podjęcie działalności określonej przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej tj. na działalność w branży wytwórczej, budowlanej, usługowej, handlowej, zawodowej prowadzonej w sposób ciągły i w celach zarobkowych.
§ 3
1. Wysokość środków nie może przekroczyć:
a) 6 – krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy na podjęcie działalności, w tym koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczące tej działalności maksymalne w kwocie przeciętnego wynagrodzenia.
b) 4 – krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3 – krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni, gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.
2. Pod pojęciem „przeciętne wynagrodzenie”, należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie w poprzednim kwartale, od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej Monitor Polski, na podstawie art. 20 kt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 39, poz. 353, z późn. zmian.)
§4
1. Dopuszczalne prawne formy zabezpieczenia środków, to:
a) weksel z poręczeniem wekslowym (aval),
b) zastaw na prawach lub rzeczach,
c) gwarancja bankowa,
d) blokada rachunków bankowych,
e) poręczenie osób fizycznych, prawnych oraz nie posiadających osobowości prawnej, a posiadających zdolność do czynności prawnych.
* lokale wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej zajmowane na podstawie umowy najmu, a w budynkach ze wspólnotami mieszkaniowymi również lokale stanowiące wyodrębnione własności ( lokale handlowe, usługowe, produkcyjne, różne gabinety, pracownie, a także lokale wynajmowane na biura, na działalność kulturalno – społeczną i inną), z których to lokali ( z ich wynajmowania) jednostka osiąga dochód.
§5
1. W przypadku zabezpieczenia, o którym mowa w §4 pkt. 1e Regulaminu, akceptowalną formą poręczenia cywilnego jest poręczenia zgodnie z przepisami prawa cywilnego udzielone przez:
a) osoby fizyczne, które osiągają wynagrodzenie lub dochód na poziomie, co najmniej 1700zł brutto,
b) osoby prawne, lub podmioty nie posiadające osobowości prawnej, a posiadające zdolność do czynności prawnych, których zdolność zabezpieczenia środków badana będzie na podstawie dokumentów finansowych tj. bilans oraz rachunek zysków i
strat.
2. W przypadku zabezpieczenia, o którym mowa w §4 pkt. 1a Regulaminu, akceptowalną formą poręczenia wekslowego jest poręczenie zgodnie z przepisami prawa wekslowego udzielone przez:
a) osoby fizyczne, które osiągają wynagrodzenie lub dochód na poziomie, co najmniej 1700 zł brutto,
b) osoby prawne, lub podmioty nie posiadające osobowości prawnej, a posiadające zdolność do czynności prawnych, których zdolność zabezpieczenia środków badana będzie na podstawie dokumentów finansowych tj. bilans oraz rachunek zysków i strat.
3. Poręczycielem, o którym mowa w ust. 2 lit a i ust 3 lit. a, może być osoba fizyczna:
a) pozostająca w stosunku pracy z pracodawcą nie będącym w stanie likwidacji lub upadłości, zatrudniona na czas nieokreślony, lub określony nie mniej niż 2 lata, nie będąca w okresie wypowiedzenia, wobec której nie są ustanowione zajęcia sądowe lub administracyjne,
b) prowadząca działalność gospodarczą, która to działalność nie jest w stanie likwidacji lub upadłości,
c) osoba posiadająca prawo do emerytury lub renty stałej.
4. Poręczycielem, o którym mowa w ust. 2 lit a i ust 3 lit. a, nie może być:
a) osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - rozliczająca się z podatku dochodowego w formie karty podatkowej,
b) współmałżonek wnioskodawcy pozostający z wnioskodawcą w małżeńskiej wspólności majątkowej.
5. W przypadku zabezpieczeń, o których mowa w §4 pkt. 1a-d Regulaminu – suma wynikająca z zabezpieczeń musi zapewniać zwrot w wysokości przyznanych środków wraz z odsetkami.
6. Ostateczną decyzję w sprawie liczby poręczycieli podejmuje Dyrektor Urzędu uwzględniając wysokość przyznanych środków i osiągane przez poręczycieli dochody.
7. W przypadku zabezpieczenia, o którym mowa w §4 pkt. 1a i 1e Regulaminu, gdy poręczycielem jest przedsiębiorca rozliczający się z podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dochód brutto obliczany jest wg wzoru:
Ps x Sr
Db = ————— / 12
Sf