| Europejski Fundusz Społeczny |
| Plany zamówień publicznych |
|
PRZYZNAWANIE BEZROBOTNEMU JEDNORAZOWO ŚRODKÓW NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ,
w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, związanych z podjęciem tej działalności
Przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku
-
Starosta ze środków Funduszu Pracy może:
przyznać bezrobotnemu zarejestrowanemu w urzędzie pracy, jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, związanych z podjęciem tej działalności.
-
Bezrobotnemu mogą być przyznawane środki w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 5 – krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku, gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego, wysokość przyznawanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 3 – krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 2 – krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do niej po założeniu spółdzielni.
-
Wysokość przeciętnego wynagrodzenia (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca) przyjmowana jest na dzień zawarcia umowy.
-
Przyznawane środki z Funduszu Pracy dla osoby bezrobotnej mogą być udzielane w celu podjęcia działalności gospodarczej określonej przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły (min. 12 miesięcy) w celach zarobkowych.
-
Kryteria przyznawania środków Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej:
Przy ocenie wniosków bierze się pod uwagę:
-
udokumentowane kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy do prowadzenia danej działalności gospodarczej,
-
zasadność społeczną i gospodarczą uruchomienia odpowiedniej działalności gospodarczej,
-
zapotrzebowanie na dany rodzaj działalności,
-
miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (preferencje dla przedsięwzięć na terenie powiatu),
-
posiadanie przez wnioskodawcę lokalu na działalność, urządzeń i maszyn,
-
wysokość posiadanych własnych środków finansowania oraz innych środków wnoszonych przez wnioskodawcę
-
rodzaj możliwego do przyjęcia zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków Funduszu Pracy,
-
szanse powodzenia przedsięwzięcia (stopień ryzyka prawidłowego wykorzystania środków Funduszu Pracy),
-
czy w okresie 12 m – cy poprzedzających złożenie wniosku bezrobotny nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych,
-
nie otrzymał dotychczas z Funduszu Pracy bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
-
nie otrzymał w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
-
czy nie prowadził działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej,
-
czy nie posiada żadnych nieuregulowanych zobowiązań wobec budżetu państwa,
-
czy nie ubiega się o środki na przejęcie już istniejącej działalności gospodarczej (w tym od członka rodziny),
-
czy spełnia warunki, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r.
-
w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady „de minimis”,
-
albo rozporządzenia Komisji (WE) 1860/2004 z dnia 6 października w odniesieniu do pomocy publicznej „de minimis” dla sektora rolnego i rybołówstwa
-
czy nie był w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks Karny,
-
czy wniosek jest kompletny i prawidłowo sporządzony.
-
Wydatki muszą być poniesione w okresie od dnia zawarcia umowy z Urzędem do dnia określonego w w/w umowie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
-
Wydatki rozliczone będą w kwocie brutto.
-
Bezrobotny do dnia podpisania umowy z Urzędem Pracy dotyczącej przyznania jednorazowo środków z Funduszu Pracy , nie może dokonywać wpisu do rejestru działalności gospodarczej.
-
Przyznane środki należy wydatkować po dniu zawarcia umowy z Urzędem Pracy dotyczącej przyznania jednorazowo środków z Funduszu Pracy , do dnia określonego w w/w umowie.
-
Wydatki poniesione przed lub po tym terminie nie będą rozliczone, a przyznana kwota podlegać będzie zwrotowi.
Zasady otrzymania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej opracowano na podstawie następujących przepisów:
Podstawa prawna: art. 46 ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 99 z 2004r. poz. 1001 ze zm.); rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 listopada 2005r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (Dz. U. nr 236 z 2005 r. Poz. 2002 ze zm.), ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej (Dz. U. nr 123 z 2004 r. poz. 1291 ze zm.); Kodeks Cywilny.
Osoba, która wytworzyła informację: | Administrator | Osoba, która odpowiada za treść: | Administrator | Osoba, która wprowadzała dane: | Administrator | Data wytworzenia informacji: | 2007-02-26 12:23:20 | Data udostępnienia informacji: | 2007-02-26 12:23:20 | Data ostatniej aktualizacji: | 2008-03-27 14:11:32 |
Wersja do wydruku...
|