ZASADY ORGANIZACJI
PRAC SPOŁECZNIE UŻYTECZNYCH
Przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku
Prace społecznie użyteczne są to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku na skutek skierowania przez Starostę, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.
Do prac mogą być skierowane osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej wytypowane przez tę jednostkę.
-
Osoby bezrobotne kierowane do prac społecznie użytecznych:
-
zachowują status osoby bezrobotnej;
-
pracują maksymalnie 10 godzin tygodniowo;
-
będą otrzymywać świadczenie pieniężne w wysokości 6 zł. 20gr. za godzinę (świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy);
-
objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym oraz ubezpieczeniem wypadkowym.
-
Starosta zawiera z gminą porozumienie dotyczące wykonywania prac społecznie użytecznych.
-
Starosta refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy część kosztów poniesionych na wypłaty świadczeń do 60 % minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu.
-
Badania lekarskie finansowane są ze środków Funduszu Pracy.
-
Realizacja zadania wymaga od gminy określenia form robót, kwalifikacji jakie musza posiadać bezrobotni do wykonywania zadania oraz określenie czasu trwania programu.
Zasady organizacji prac społecznie użytecznych opracowano na podstawie następujących przepisów:
-
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.)
-
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005r. w sprawie trybu organizowania prac społecznie użytecznych (Dz. U. Nr 210, poz. 1745)