logo
Wersja dla niedowidzących
  BIP Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku
      
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 Informacje ogólne
minus Dane teleadresowe
minus Regulamin i struktura organizacyjna
minus Przedmiot działalności i kompetencje
minus Osoby sprawujące funkcje
minus Powiatowa Rada Rynku Pracy
minus Akty prawne
minus Kodeks etyki
minus Kontrola zarządcza i zarządzanie ryzykiem
minus Sposób przyjmowania i załatwiania spraw
minus Tłumacz języka migowego
minus Sposoby dostarczenia dokumentów
minus Dostęp do informacji publicznej
minus Petycje
minus Zarządzenia Dyrektora
minus Archiwum PUP w Kłodzku; prowadzone rejestry i ewidencje
minus Wyłączenia jawności informacji publicznej
minus Klauzule informacyjne RODO
minus Dostępność strony
 Instrumenty Rynku Pracy
plus Wykazy zawartych umów
 Europejski Fundusz Społeczny
minus Program rozwoju systemu usług asystenckich II
 Statystyka Rynku Pracy
minus Statystyki Rynku Pracy - rok 2014
minus Statystyki Rynku Pracy - rok 2013
minus Statystyki rynku pracy - rok 2012
minus Statystyki rynku pracy - rok 2011
minus Statystyki rynku pracy - rok 2010
minus Statystyki rynku pracy - rok 2009
minus Statystyki rynku pracy - rok 2008
minus Statystyki rynku pracy - rok 2007
minus Statystyki rynku pracy - rok 2006
minus Statystyki rynku pracy - rok 2005
 Plany zamówień publicznych
minus Plany zamówień publicznych
 Finanse
minus Rachunki bankowe
minus Sprawozdanie finansowe jednostki za 2020 rok
minus Sprawozdanie finansowe jednostki za 2019 rok
minus Sprawozdanie finansowe jednostki za 2018 rok
 Przetargi
minus Przetargi - rok 2020
plus Przetargi - rok 2019
plus Przetargi - rok 2018
plus Przetargi - rok 2017
plus Przetargi - rok 2016
 Nabór kandydatów
plus Nabór na wolne stanowiska urzędnicze
minus Ogłoszenie o naborze kandydata na zastępstwo
 Kontrole
minus Kontrole zewnętrzne przeprowadzane w PUP oraz inne wystąpienia i oceny dokonywane przez organy władzy publicznej
 Sprawy do załatwienia
 Podział administracyjny kraju
 Urzędy pracy w Polsce
 Urzędy skarbowe w Polsce
A A A


INFORMACJA DLA PRACODAWCY DOTYCZĄCA REFUNDACJI KOSZTÓW WYPOSAŻENIA LUB DOPOSAŻENIA STANOWISKA PRACY DLA SKIEROWANEGO BEZROBOTNEGO

Starosta ze środków Funduszu Pracy może zrefundować podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku (do okresu prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się okresu zawieszenia działalności gospodarczej) koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego jest pomocą publiczną na zasadach pomocy de minimis.

Podmiot zobowiązany jest do wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz do zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego przez Urząd bezrobotnego i utrzymania miejsca pracy na utworzonym stanowisku przez okres 24 miesięcy.

Decyzje dotyczące rozpatrzenia wniosków i zawierania umów oparte są o następujące akty prawne:

  1. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004r. (Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z póź, zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2009r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej ( Dz. U. z 2009r. Nr 62, poz. 512),
  3. Rozporządzenie Komisji WE Nr 1998/2006 z dnia 2006r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de mini mis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str.5).
  4. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (tj. z 2007r. Dz. U. Nr. 59, poz. 404 ze zm.) oraz (Dz. U. z 2008r. Nr 93, poz. 585).
  5. Kodeks cywilny.

Zał. nr 3 do Zarządzenia

Dyrektora PUP 3/2010

R E G U L A M I N

w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w ramach pomocy de mini mis w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku.

               

Refundacja przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą, zwanemu dalej „Podmiotem” kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 20. kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) i rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17. kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 62, poz. 512) oraz niniejszego Regulaminu.

Refundacja stanowi pomoc de minimis, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str.5), albo pomoc de minimis w rybołówstwie, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rybołówstwa i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193  z 25.07.2007, str.6), w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa, i są udzielane zgodnie z przepisami tych rozporządzeń, z wyłączeniem środków przyznanych w zakresie krajowego transportu osób taksówkami.

 

I

OGÓLNE ZASADY REFUNDACJI KOSZTÓW WYPOSAŻENIA LUB DOPOSAŻENIA STANOWISKA PRACY

 

§ 1

 

Podmiot zamierzający wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego może złożyć do Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, zgodnie z właściwością miejscową siedziby Podmiotu lub miejsca wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego, wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

 

§ 2

 

1.       Wysokość środków refundacji związanych z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego nie może przekroczyć 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20. kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.),  na jedno stanowisko pracy.

2.       Liczba i realizacje zawartych umów może mieć wpływ na ilość nowo otwartych miejsc pracy.

 

§ 3

 

1.       Podstawą refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego jest umowa zawarta pomiędzy Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku a Podmiotem.

2.       Refundacji podlegają koszty związane z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymogami ergonomii, poniesione w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia zatrudnienia na tym stanowisku w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego.

3.       Środki nie mogą być wydatkowane m.in. na:

a)       zakup nieruchomości,

b)       zakup elementów małej architektury,

c)       zakup środka transportu w zakresie drogowego transportu towarów,

d)       zakup domków drewnianych, altan, straganów, garaży blaszanych, namiotów,

e)       remont, modernizację lokali i budynków,

f)        remont i modernizację maszyn i urządzeń,

g)       zakup zwierząt i osprzętu do ich hodowli (produkcji), przetwarzania pierwszego stopnia oraz wprowadzania do obrotu,

h)       pokrycie kosztów transportu / przesyłki zakupionych rzeczy,

i)         pokrycie kosztów podłączenia wszelkich mediów oraz abonamentów
(np. linii telefonicznych, Internetu).

4.       Specyfikacja zakupów wskazana we wniosku zostanie zawarta w umowie.

5.       Urząd ma prawo zaproponować zmiany w przedstawionej przez Podmiot specyfikacji zakupów.

 

§ 4

 

1.       Refundacja ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jest dokonywana przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku, na wniosek Podmiotu po przedłożeniu rozliczenia i udokumentowania poniesionych w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia zatrudnienia skierowanego bezrobotnego kosztów na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy, zatrudnieniu na tych stanowiskach skierowanych bezrobotnych oraz spełnieniu innych warunków określonych w zawartej umowie.

2.       Rozliczanie poniesionych i udokumentowanych przez Podmiot kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jest dokonywane w kwocie brutto.

3.       Rozliczenie kosztów dokonywane jest w oparciu o przedstawione faktury.

4.       Rozliczenie kosztów zakupu w oparciu o umowy sprzedaży (bez faktur) dopuszczalne jest w przypadku łącznego spełnienia poniższych warunków:

a)       w przypadkach prawem wymaganym opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych,

b)       szczegółowego opisu zakupionych ruchomości w przedstawionej umowie sprzedaży, a w szczególności: oznaczenie nazwy, typu, roku produkcji, serii, numeru fabrycznego, producenta.

5.       W uzasadnionych przypadkach Urząd Pracy w Kłodzku może zaakceptować umowę nie zawierającą niektórych oznaczeń wskazanych w ustępie 4 lit b).

 

§ 5

 

Wskazane przez Podmiot miejsce, w którym zostanie utworzone stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego musi znajdować się na terenie powiatu kłodzkiego.

 

§ 6

 

1.       Zabezpieczenie zwrotu otrzymanej przez Podmiot refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego może stanowić:

a)       poręczenie dwóch osób fizycznych o miesięcznych dochodach nie niższych niż 1800zł brutto, nie podlegające zajęciom sądowym lub administracyjnym oraz nie mniejsze niż 600zł. brutto przypadające na osobę w rodzinie.

b)       weksel z poręczeniem wekslowym (awal),

c)       zastaw na prawach lub rzeczach,

d)       blokada środków na rachunku bankowym,

e)       gwarancja bankowa,

f)        akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

2.       Wybór formy zabezpieczenia należy do Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku.

3.       Koszty związane z zabezpieczeniem udzielonej refundacji ponosi Podmiot.

4.  Poręczycielem nie może być:

a)         osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - rozliczająca się z podatku

         dochodowego w formie karty podatkowej,

b)         współmałżonek wnioskodawcy pozostający z wnioskodawcą w małżeńskiej

         wspólności majątkowej.

5. W przypadku zabezpieczeń, o których mowa w § 6 pkt 1 Regulaminu – suma  wynikająca z zabezpieczeń musi zapewnić zwrot w wysokości przyznanych środków wraz z odsetkami.

6. Ostateczną decyzję w sprawie liczby poręczycieli podejmuje Dyrektor Urzędu uwzględniając wysokość przyznanych środków i osiągane przez poręczycieli dochody.

7. W przypadku zabezpieczenia, o którym mowa w §5 pkt. 1a i 1b Regulaminu, gdy

poręczycielem jest przedsiębiorca rozliczający się z podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dochód brutto obliczany jest wg wzoru:

gdzie:

                               Db – średni dochód brutto

                               Ps – osiągnięty przychód (na podstawie rozliczenia rocznego PIT – 28)

                               Sr – stawka podatku zryczałtowanego obowiązująca danego przedsiębiorcę

                               Sf – wskaźnik procentowy wg tabeli

Stawka ryczałtu

Sf

3%

19%

5,5%

30%

8,5%, 17%, 20%

40%

 

8. Możliwe jest łączenie dwóch z w/w form zabezpieczenia na wniosek wnioskodawcy lub na podstawie opinii Dyrektora  

    Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku.

                          II

SPRAWY ORGANIZACYJNE

§ 7

 

1.       Wnioski należy składać wyłącznie w formie pisemnej, na obowiązującym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku druku. Do wniosku dołącza się wymienione w nim załączniki, przy czym kserokopie muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę.

2.       We wniosku dopuszczalne jest zwiększenie wierszy w tabelach, nie wolno jednak zmieniać kolejności, treści oraz jego formy.

3.       Wniosek powinien być wypełniony w sposób czytelny.

4.       Wypełnione wnioski mogą być przesłane pocztą, dostarczone kurierem lub złożone osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku. Osoba dostarczająca wniosek otrzyma na żądanie dowód jego złożenia od osoby przyjmującej wniosek.

5.       Fakt złożenia wniosku nie gwarantuje przyznania refundacji.

6.       Nie przewiduje się procedury odwoławczej.

7.       W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku może:

a) wyznaczyć inny termin rozpatrzenia wniosku,

b) zaakceptować wniosek w innej kwocie niż wnioskodawca,

c) odroczyć wydanie opinii do czasu uzyskania dodatkowych informacji,

d) przeprowadzić kontrolę miejsca prowadzenia zamierzonej działalności gospodarczej.

8.   O uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku Dyrektor powiatowego Urzędu

Pracy w Kłodzku powiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej w terminie 30 dnia od dnia złożenia kompletnego wniosku wraz z uzasadnieniem.

§ 8

 

1.       Pracownik merytoryczny ocenia wniosek pod względem formalnym. Ocena formalna polega na sprawdzeniu kompletności wniosku (wypełnienie wszystkich punktów wniosku oraz dołączenie wszystkich wymaganych załączników).

2.       Wnioski zawierające uchybienia formalne nie będą rozpatrywane pod względem merytorycznym.

3.       Wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę formalną przekazywane są do oceny merytorycznej wniosku oraz zasadności wydatkowania środków Funduszu Pracy biorąc między innymi pod uwagę rodzaj działalności, jej lokalizację, wysokość środków własnych wnioskodawcy. 

4.       Przy ocenie wniosku kieruje się następującymi priorytetami:

a)  doświadczenie w prowadzonej działalności i zatrudnianiu,

b)  dotychczasową współpracę z Urzędem, o ile miała ona miejsce,

c)   stosunek procentowy pomiędzy wysokością środków własnych, a wnioskowaną kwotą refundacji.

5.       Decyzję o zaakceptowaniu wniosku lub o jego odrzuceniu podejmuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku po zapoznaniu się z opinią Zastępcy Dyrektora ds. rynku pracy lub dwóch pracowników merytorycznych.

 

§ 9

 

Umowa o refundację ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego jest zawierana na piśmie pod rygorem nieważności.

 

§ 10

 

Osoby bezrobotne kierowane do pracy u Przedsiębiorcy, z którym zawarto umowę o refundację nie mogły być u niego zatrudnione bądź wykonywać na jego rzecz innej pracy zarobkowej w okresie co najmniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

 

§ 11

 

W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie przepisy:

a)       ustawy z dnia 20. kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.),

b)       rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17. kwietnia 2009 r.
w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 62, poz. 512),

c)       rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str.5),

d)       rozporządzenia Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rybołówstwa i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007, str.6), 

e)       ustawy z dnia 23. kwietnia 1964r-kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Nazwa dokumentu: Doposażenie i wyposażenie stanowisk pracy dla skierowanego bezrobotnego
Osoba, która wytworzyła informację: Administrator
Osoba, która odpowiada za treść: Jolanta Kołodziejczyk Jakimiszyn
Osoba, która wprowadzała dane: Jolanta Kołodziejczyk-Jakimiszyn
Data wytworzenia informacji: 2007-02-26 12:16:11
Data udostępnienia informacji: 2007-02-26 12:16:11
Data ostatniej aktualizacji: 2010-02-01 14:19:17

Wersja do wydruku...

corner   corner