| Europejski Fundusz Społeczny |
| Plany zamówień publicznych |
|
ZASADY ORGANIZACJI PRAC INTERWENCYJNYCH
W MIEJSCU PRACY
Przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku
-
Osoby, które mogą zostać skierowane do prac interwencyjnych:
-
bezrobotnych do 25 roku życia
-
bezrobotnych długotrwale lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka
-
bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
-
bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
-
bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
-
bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
-
bezrobotnych niepełnosprawnych
-
Czas okresu trwania umów oraz wysokości refundacji:
-
umowa na okres do 6 miesięcy – zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy (skierowani bezrobotni, o których mowa w pkt I), zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty 520 zł. i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego.
-
umowa na okres do 6 miesięcy co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy (skierowani bezrobotni, o których mowa w pkt I), zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego.
-
umowa na okres do 12 miesięcy – zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy (skierowani bezrobotni, o których mowa w pkt I), zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego, refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia.
-
umowa na okres do 12 miesięcy zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy (skierowani bezrobotni, o którym mowa w pkt I tj. do 25 roku życia, bezrobotni długotrwale, bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia, niepełnosprawni), zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty 520 zł. obowiązującej w ostatnim dniu każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
-
umowa na okres do 18 miesięcy zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy (skierowani bezrobotni, o którym mowa w art. 49 pkt I tj. do 25 roku życia, bezrobotni długotrwale, bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia, niepełnosprawni), zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia, zwrot obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc.
-
Starosta może skierować bezrobotnych, powyżej 50 roku życia, do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych przez okres do 24 miesięcy oraz dokonywać refundacji poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne.
-
Starosta może skierować bezrobotnych, powyżej 50 roku życia, do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych u pracodawcy przez okres do 4 lat i dokonywać refundacji poniesionych przez pracodawcę kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli obejmuje ona koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia.
-
Starosta, kierując bezrobotnych do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych, o których mowa w pkt 6 i 7, może zrefundować przedsiębiorcy koszty wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanych do tych prac bezrobotnych.
-
Jeżeli do pracy w ramach prac interwencyjnych są kierowani bezrobotni, o których mowa w pkt 6 i 7, i którzy:
-
spełniają warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego – refundacja jest przyznawana w wysokości do 80 % minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia;
-
nie spełniają warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego – refundacja jest przyznawana w wysokości do 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
Zasady organizacji robót publicznych opracowano na podstawie następujących przepisów:
-
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 ze zm.)
-
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 kwietnia 2007r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. Nr 76, poz. 510 z 2007r.)
Nazwa dokumentu: | Prace interwencyjne | Osoba, która wytworzyła informację: | Administrator | Osoba, która odpowiada za treść: | Administrator | Osoba, która wprowadzała dane: | Jolanta Kołodziejczyk-Jakimiszyn | Data wytworzenia informacji: | 2007-02-26 12:00:07 | Data udostępnienia informacji: | 2007-02-26 12:00:07 | Data ostatniej aktualizacji: | 2009-01-21 12:35:10 |
Wersja do wydruku...
|