Europass stwarza możliwości nauki i pracy w Europie
Czym jest Europass
Jeśli planujesz kształcić się, szukać pracy lub zdobywać doświadczenia za granicą, ważne jest przedstawienie własnych umiejętności i kompetencji w jasny i zrozumiały sposób. Europass jest Inicjatywą Komisji Europejskiej umożliwiającą każdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Europass obejmuje portfolio 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy (również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajach kandydujących do UE).
Europass umożliwia:
zaprezentowanie umiejętności i kwalifikacji w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie (Unii Europejskiej, krajach EFTA/EOG oraz krajach kandydujących);
poruszanie się po całej Europie.
Europass składa się z pięciu dokumentów:
dwa z nich (Europass - Curriculum Vitae (CV) oraz Europass - Paszport Językowy) można wypełnić samemu, zaś trzy pozostałe (Europass - Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, Europass - Suplement do Dyplomu oraz Europass - Mobilność) wypełniają i wydają uprawnione do tego instytucje.
Europass - Curriculum Vitae (CV)
Każdy, kto chciałby skorzystać z dokumentów Europass może rozpocząć od wypełnienia Europass - CV. Dokument ten umożliwia przejrzyste zaprezentowanie swoich umiejętności i kwalifikacji. Do CV można dołączyć inne dokumenty wchodzące w skład Europass. Europass - CV zastąpiło Europejskie - CV, opracowane w 2002 roku.
Europass - Paszport Językowy
Europass - Paszport Językowy pozwala na zaprezentowanie umiejętności językowych, niezbędnych do nauki i pracy w Europie, został opracowany przez Radę Europy jako część Europejskiego Portfolio Językowego.
EUROPASS-MOBILNOŚĆ
Jasno i dokładnie określa zakres czynności i zadań osoby odbywającej szkolenie, praktykę czy staż zagraniczny lub realizującej semestr nauki na uczelni. W dokumencie tym wskazany jest ponadto poziom umiejętności oraz kwalifikacji nabytych przez jego posiadacza. Znaczenia dokumentowi dodaje fakt, że jego treść jest poświadczona zarówno przez krajową organizację wysyłającą, jak i przez zagraniczną organizację przyjmującą. Z punktu widzenia posiadacza dokumentu i możliwości jego wykorzystania istotne jest to, że Europass-Mobilność jest wydawany bezpłatnie oraz że może być wypełniany w dwóch wersjach językowych - w języku polskim i w języku obcym. Dokument może otrzymać każdy - niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy statusu zawodowego - podejmujący naukę za granicą po 1 stycznia 2005 r. pod warunkiem, że odbywa się ona w ramach wyjazdu zorganizowanego. Dokument Europass-Mobilność wydaje Krajowe Centrum Europass na wniosek polskiej instytucji organizującej kształcenie, praktykę lub staż. W celu wysłania wniosku o wydanie dokumentu należy wejść na stronę www.europass.org.pl/mobilnosc i w bazie danych zarejestrować organizację wnioskującą.
EUROPASS-SUPLEMENT DO DYPLOMU
Zwiększa na europejskim rynku pracy czytelność dyplomów wydawanych przez polskie uczelnie. Dostarcza pełnych informacji na temat poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych podczas studiów, a także szczególnych osiągnięć absolwenta oraz jego uprawnień zawodowych. Wydawany jest od 1 stycznia 2005 r. przez szkoły wyższe razem z dyplomem ukończenia studiów, w ramach opłaty za dyplom. Wzór dokumentu jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - www.mnisw.gov.pl
EUROPASS-SUPLEMENT DO DYPLOMU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE
Dokument ten może otrzymać każdy absolwent ponadgimnazjalnej szkoły zawodowej, który zdał egzamin zewnętrzny potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Zawiera on szczegółowy opis umiejętności i kompetencji uzyskanych przez posiadacza dyplomu zawodowego wraz ze wskazaniem zawodów, do których wykonywania jest uprawniony. Suplement jest ściśle powiązany z zawodem.).
Wydawany bezpłatnie przez instytucje przeprowadzające egzamin i wydające dyplom, czyli Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Sprawami związanymi z dokumentami Europass w Polsce zajmuje się Krajowego Centrum Europass (w Polsce tę funkcję pełni Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr Fundacji „Fundusz Współpracy”). To właśnie tam należy zwracać się po pomoc w kwestiach związanych z dokumentami.
Kontakt:
Krajowe Centrum Europass Zespół Krajowego Centrum Europass:
Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy Kinga Motysia - kierownik działu
ul. Górnośląska 4a 00-444 Warszawa Ireneusz Kwiecień Agnieszka Luck
tel.:
(22) 450 99 64, (22) 450 98 57 Agnieszka Luck faks: (22) 625 28 05 Aleksandra Minkiewicz
UWAGA!
Każdy bezrobotny może skorzystać z fachowej porady i pomocy doradcy zawodowego.
Jeśli jesteś zainteresowany zgłoś się do doradcy zawodowego
Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku, ul.Okrzei 8
pok. nr 106, tel. 074/ 865-74-29
Filia w Bystrzycy Kłodzkiej, ul.Sienkiewicza 6
pok. nr 87, tel. 074/ 811-60-58
Filia w Nowej Rudzie, ul.Piłsudskiego 14
pok. nr 5, tel. 074/ 873-50-74
INFORMACJA
Doradcy zawodowi zapraszają na zajęcia w ramach poradnictwa grupowego wszystkie osoby bezrobotne i poszukujące pracy.
Informacja i zapisy :
PUP Kłodzko pok.106 nr tel. 074/865-74-29
Klub Pracy OHP ul. Połabsa 5 tel. 074/865-91-60
SZANOWNI PRACODAWCY!
Jeżeli mają Państwo trudnosci w znalezieniu odpowiedniego pracownika skorzystajcie z pomocy doradców zawodowych Powiatowego Urzędu Pracy.
Doradca zawodowy pomoże Państwu określić profil odpowiedniego kandydata do pracy, ustalić wymagania niezbędne dla pracownika na określonym stanowisku, dokonać analizy predyspozyji psychofizycznych kandydata, jego umiejętności, kwalifikacji i preferowanych cech osobowości.
Zapraszamy
Pok. 106, tel. 074 8657429