1. Pośrednictwo otwarte polega na udostępnieniu informacji o ofertach pracy poprzez podanie jej do publicznej wiadomości. Osoby bezrobotne i poszukujące pracy wiedzą o tym, kto ofertę złożył, jakie są jego wymagania wobec kandydatów do pracy, jakie proponuje warunki do pracy, a także np. do kogo w firmie należy zgłaszać się na rozmowy kwalifikacyjne. Takie pośrednictwo daje możliwość pracodawcom wybór pracownika spośród osób, które zgłoszą się na rozmowy kwalifikacyjne bez udziału urzędu pracy. Dobór kandydata na wolne miejsce pracy następuje w drodze bezpośrednich kontaktów pracodawcy z kandydatami, bez wydania karty referencyjnej (skierowania) i mniejszym zaangażowaniu pośrednika pracy.
2. Pośrednictwo zamknięte – informacje o ofertach pracy podane do publicznej wiadomości nie zawierają nazwy firmy i jej adresu (brak możliwości identyfikacji pracodawcy). Pośrednik pracy dokonuje doboru kandydatów według wymagań postawionych przez pracodawcę i kieruje na rozmowy kwalifikacyjne wydając kartę referencyjną. Cechą pozytywną takiego pośrednictwa jest całkowite odciążenie pracodawcy z prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych z wieloma, nawet przypadkowymi osobami, co oszczędza jego czas i nakład pracy.
3. Giełda pracy – stosowane są w sytuacji, gdy pracodawca wyraża chęć bezpośredniego spotkania z większą grupą kandydatów do pracy na zgłoszone stanowisko pracy i w tym samym zawodzie. Pośrednik pracy dokonuje wstępnego doboru kandydatów do pracy, ustala miejsce i termin giełdy. Pracodawca przedstawia szczegółowo swoją ofertę pracy i prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Z reguły z dużej grupy wybiera najpierw mniej liczną, żeby po kolejnej turze rozmów ostatecznie zdecydować kogo zatrudni.
3. Targi pracy – są zbiorową prezentacją ofert pracy przez większą ilość pracodawców. Informacje o wszelkich proponowanych miejscach pracy są dostępne w jednym miejscu. Targi są okazją do zaprezentowania się dwóch stron poprze bezpośrednią rozmowę: pracodawcy i pracobiorcy. Urząd pracy rozpowszechnia informacje o targach, pracodawca organizuje własne stanowisko i zapewnia jego obsługę oraz informuje PUP o zatrudnieniu bezrobotnych.
|